Časté otázky

Čo je hlavným cieľom vašich prednášok?

Cieľom je dosiahnuť u žiakov POROZUMENIE toho, prečo DROGY pre nikoho nie sú skutočným riešením bežných problémov (u žiakov a študentov sú často problémom škola, známky, rozchod s chalanom alebo dievčaťom, nesmelosť, nuda, atď…).

Mojim prianím je, aby žiaci na konci každej našej prednášky urobili vlastné rozhodnutie, že drogy brať nebudú.


Ako dlho trvá a koľko stojí jedna prednáška?

Jedna prednáška je určená pre približne 30 žiakov (nie viac ako 50) a zúčastňujú sa jej aj učitelia. Trvá 1 vyučovaciu hodinu (45minút) a je bezplatná.


O čom je prednáška Pravda o drogách?

Na prednáškach rozoberáme 10 tém/právd o drogách:

 • Drogy v tele,
 • Fyzická závislosť, útok proti vitamínom a minerálnym látkam,
 • Falošné údaje o alkohole,
 • Vplyv drog na osobnosť a tvorivosť,
 • Ako drogy vplývajú na myseľ, ako drogy menia emócie,
 • Aká je skutočná pravda o Marihuane,
 • Téma extáza.

Ako prednáška prebieha?

Žiakom vysvetľujem a diskutujem s nimi o tom, čo všetko môžu DROGY spôsobiť im samotným, ich priateľom, ich rodine,… Mnoho príkladov o škodlivosti a účinkoch legálnych aj nelegálnych drog počas prednášok hovoria priamo žiaci a študenti.

Často s deckami diskutujem o témach, ako je používanie drog v zdravotníctve a o tom, prečo je v poriadku používať morfium (heroín) pri obrovských bolestiach pacienta po zranení a prečo nie je v poriadku dať si dávku heroínu, keď sa niekto nudí alebo je smutný.

Toto mnohým žiakom a študentom vôbec nie je jasné. 12, 13 a 14 ročné deti jednoducho nerozumejú tomu, ako je možné, že niekedy je použitie nejakej drogy v poriadku a inokedy zase nie.


Čo vás motivuje vzdelávať o škodlivosti drog?

Chcem, aby sa pravda o drogách dostala k deťom skôr, ako ich dočiahnu drogoví díleri. Tí dávajú deťom falošné informácie a povzbudzujú ich na vyskúšanie.

Deti poznajú najmä pozitívne účinky drogy, argumentujú, že marihuana sa používa na liečenie.

To je síce pravda, ale na konkrétne diagnózy a podáva sa v nemocnici, nie na ulici. Argumentujú, že ľudia okolo fajčia, pijú, drogujú a – žijú. Nevnímajú však, že každý si zničí telo, ibaže inou rýchlosťou. Poznal som jedného, ktorý pil 15 rokov, druhý podľahol po piatich.


Marihuanu považujú mladí za cigaretu a okolie je vraj voči dílerom i konzumentom ľahostajné. Malo by i napriek tomu zasiahnuť?

Nemá význam presviedčať. Ale treba povedať, že sa vám to nepáči. Môžete ich oznámiť aj polícii. Je jedno, čo urobíte, je jedno, ako to dotyčný prijme. Ale urobte niečo v správnom čase. Najhoršie je neurobiť nič. Nariekať, keď sa niečo stane, dokáže každý. Keď vás feťák prepadne pre peniaze, alebo zabije autom dieťa, je už neskoro.


Ako dlho už prednášate o drogovej prevencii?                                                                            Prečo ste sa začali venovať proti-drogovému vzdelávaniu?

Aktívne som začal prednášať v roku 2009 a odvtedy do 31.12.2020 som od prednášal už viac ako 209 340 detí na viac ako 6579 školách na Slovensku v 68 okresoch.


Prednášate len na školách?

Prednášam na školách (ZŠ i SŠ), ale aj v detských táboroch, policajných školeniach a súkromných firemných seminároch.                                                    V podstate všade kde je záujem a objektívny pohľad na túto tému.


Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Napíšte mi:

  Vaše meno*

  Emailová adresa*

  Predmet

  Vaša správa